Marzec miesiącem Endometriozy na świecie

Witajcie, od dziś w Polsce mamy Tydzień Świadomości Endometriozy. Wiecie czym jest ta choroba? Zachęcam Was do odwiedzenia strony Polsk...

Witajcie,


od dziś w Polsce mamy Tydzień Świadomości Endometriozy. Wiecie czym jest ta choroba?

Zachęcam Was do odwiedzenia strony Polskiego Stowarzyszenia Endometriozy, gdzie znajdziecie wyczerpujące informacje nt. choroby i radzenia sobie z nią.


CO WIEMY O  ENDOMETRIOZIE?
Na endometriozę choruje co dziesiąta kobieta w wieku rozrodczym. Schorzenie najczęściej objawia się silnym bólem w trakcie menstruacji, ale wachlarz dolegliwości może być bardzo szeroki. Zaniedbana lub w porę niezdiagnozowana może prowadzić do nieodwracalnych zmian w układzie rozrodczym. Szacuje się, że ok. 50% niepłodnych kobiet choruje na endometriozę.
Endometriozą nie można się zarazić, nie jest ona przenoszona drogą płciową. Polega na obecności błony śluzowej macicy poza jej obrębem. Do tej pory nie ustalono dlaczego tak się dzieje, a co za tym idzie nie wynaleziono na nią jednego skutecznego lekarstwa. Endometrioza od setek lat pozostaje chorobą nieuleczalną. Jednak można próbować łagodzić jej przebieg i hamować rozwój farmakologią i zabiegami operacyjnymi. Najważniejsze, aby wcześnie wykryć chorobę i zatrzymać jej postęp we wczesnym stadium.

ETYKIETY:

Zobacz także:

0 komentarze

Wybrane dla Ciebie

Instagram @subiektywnablog