Jak wspierać rodzicielstwo bliskości? Poznaj program "Blisko z Tobą chcę być" EMOTOPIC.

Kangurowanie, pobyt w szpitalu z wcześniakiem, czy czuwanie przy łóżku hospitalizowanego dziecka będą dla rodziców bardziej komfortow...


Kangurowanie, pobyt w szpitalu z wcześniakiem, czy czuwanie przy łóżku hospitalizowanego dziecka będą dla rodziców bardziej komfortowe. Wszystko dzięki EmoStrefom, które powstaną w ramach ogólnopolskiej kampanii „Blisko z Tobą chcę być”. Jest to pierwszy w Polsce program wsparcia dla rodzicielstwa bliskości, nad którego rozwojem czuwa Pharmaceris

Pierwsze dni i miesiące po narodzinach to wyjątkowy czas, kiedy mama, tata i ich dziecko powinni być razem. Częste przytulanie, masaż, kontakt w czasie karmienia czy zabiegów pielęgnacyjnych dają noworodkowi poczucie bezpieczeństwa i stymulują jego prawidłowy rozwój. Pharmaceris pragnie wspierać rodziców w sytuacjach, w których budowanie bliskości jest utrudnione, w czasie leczenia dziecka w szpitalu czy pobytu noworodka w inkubatorze. 

Dlatego EMOTOPIC w ramach ogólnopolskiego programu „Blisko z Tobą chcę być” rozpoczyna tworzenie EmoStref umożliwiających rodzicom bliski kontakt ze swoimi dziećmi. W każdej z nich znajdą się m.in.:

• fotele do kangurowania na oddziałach neonatologicznych,

• rozkładane łóżka dla rodziców czuwających przy łóżkach szpitalnych swoich dzieci

• koala Emo – maskotka oraz gry umilające czas dzieciom i ich rodzicom przebywającym na oddziałach szpitalnych.

EmoStrefy powstaną tam, gdzie będą najbardziej potrzebne. Szpitale, przychodnie, placówki medyczne będą mogły zgłosić się do udziału w programie na: www.emostrefa.pl. Na tej podstawie wybrane zostaną lokalizacje, gdzie już niedługo powstaną EmoStrefy. Ich tworzenie sfinansuje marka Pharmaceris. Dodatkowo, we współpracy ze znaną i lubianą przez rodziców marką MayLily, powstanie maskotka-cegiełka koala Emo. 10 złotych z każdej sprzedanej zabawki zasili budżet budowy EmoStref.

Dlaczego rodzicielstwo bliskości?

Twórcami oraz propagatorami rodzicielstwa bliskości (ang. attachment parenting) są William Sears - amerykański pediatra oraz jego żona Martha Sears - dyplomowana pielęgniarka i doradca laktacyjny. Według ich teorii rodzicielstwo bliskości opiera się na 7 zasadach, które pomagają w budowaniu bliskiej relacji dziecka z jego opiekunem.

Są to: 
 1. Bądź blisko od porodu. 
 2. Słuchaj płaczu swojego dziecka. 
 3. Karmienie piersią. 
 4. Noś dziecko przy sobie. 
 5. Śpij przy dziecku. 
 6. Pamiętaj o równowadze i wyznaczaniu granic. 
 7. Strzeż się trenerów dzieci, uczących powściągliwości wobec dzieci.
Miłość, bliskość i szacunek – tego potrzebują dzieci od swoich rodziców, aby zdrowo się rozwijać. Na tych filarach opiera się rodzicielstwo bliskości. Dotyk, ciepło mamy i taty, kontakt i przytulanie - to odpowiedź na naturalne potrzeby dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych. Dla starszaków wspólne spędzanie czasu i codzienna bliskość są sygnałem akceptacji, zapewniają im pewność siebie i pomagają stawiać czoła trudnym sytuacjom.

Osobiście uważam, że jest to bardzo potrzebna inicjatywa. Sama mam za sobą niezbyt dobre doświadczenia, jeśli chodzi o poród, jak i pobyt z chorym dzieckiem w szpitalu. Im więcej takich inicjatyw tym lepiej. Trzymam kciuki, aby nie ograniczały się tylko do ulotek na oddziałach szpitalnych, ale miały przełożenie na wsparcie rodzin w trudnych dla nich często chwilach. Jestem ciekawa Waszego zdania na ten temat.

ETYKIETY:

Zobacz także:

7 komentarze

 1. Uwielbiam tego typu akcje, które wspierają nasze potomstwo :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nasze potomstwo i nas, w końcu ktoś pomyślał o rodzicach :D Spanie na podłodze wspominam niezbyt przyjemnie...

   Usuń
 2. Bardzo potrzebna akcja, ciekawa jestem jednak, jak to będzie w praktyce. Mam wrażenie, że potrzeba dużo więcej zmian, nie tylko takich wymagających dużych nakładów finansowych ale i w umysłach personelu medycznego, który niejednokrotnie traktuje rodziców jak wrogów, nie sprzymierzeńców.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zgadza się! potrzebna i oby wszystko szło według założeń! :)

   Usuń
 3. Ja znam sytuację gdzie w spzitalu nie pozwoli być matce z dzieckiem a ta spała w łązience byleby byc blisko maleństwa więce jestem z atą akcją!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Boże analfabetyzm się ukazał w pełnej krasie ;D

   Usuń
  2. też spałam na podłodze, szturchana przez pielęgniarkę jak zmieniała co 2h kroplówkę i przeganiana z kąta w kąt... wszystko zależy od ludzi... łazienki dla rodziców bez odpływu w wannie.. dobra, wolę nie pamiętać :D

   Usuń

Wybrane dla Ciebie

Instagram @subiektywnablog