Jak wspierać rodzicielstwo bliskości? Poznaj program "Blisko z Tobą chcę być" EMOTOPIC.
8/02/2016
Kangurowanie, pobyt w szpitalu z wcześniakiem, czy czuwanie przy łóżku hospitalizowanego dziecka będą dla rodziców bardziej komfortowe. Wszystko dzięki EmoStrefom, które powstaną w ramach ogólnopolskiej kampanii „Blisko z Tobą chcę być”. Jest to pierwszy w Polsce program wsparcia dla rodzicielstwa bliskości, nad którego rozwojem czuwa Pharmaceris
Pierwsze dni i miesiące po narodzinach to wyjątkowy czas, kiedy mama, tata i ich dziecko powinni być razem. Częste przytulanie, masaż, kontakt w czasie karmienia czy zabiegów pielęgnacyjnych dają noworodkowi poczucie bezpieczeństwa i stymulują jego prawidłowy rozwój. Pharmaceris pragnie wspierać rodziców w sytuacjach, w których budowanie bliskości jest utrudnione, w czasie leczenia dziecka w szpitalu czy pobytu noworodka w inkubatorze.
Dlatego EMOTOPIC w ramach ogólnopolskiego programu „Blisko z Tobą chcę być” rozpoczyna tworzenie EmoStref umożliwiających rodzicom bliski kontakt ze swoimi dziećmi. W każdej z nich znajdą się m.in.:
• fotele do kangurowania na oddziałach neonatologicznych,
• rozkładane łóżka dla rodziców czuwających przy łóżkach szpitalnych swoich dzieci
• koala Emo – maskotka oraz gry umilające czas dzieciom i ich rodzicom przebywającym na oddziałach szpitalnych.
EmoStrefy powstaną tam, gdzie będą najbardziej potrzebne. Szpitale, przychodnie, placówki medyczne będą mogły zgłosić się do udziału w programie na: www.emostrefa.pl. Na tej podstawie wybrane zostaną lokalizacje, gdzie już niedługo powstaną EmoStrefy. Ich tworzenie sfinansuje marka Pharmaceris. Dodatkowo, we współpracy ze znaną i lubianą przez rodziców marką MayLily, powstanie maskotka-cegiełka koala Emo. 10 złotych z każdej sprzedanej zabawki zasili budżet budowy EmoStref.
Dlaczego rodzicielstwo bliskości?
Twórcami oraz propagatorami rodzicielstwa bliskości (ang. attachment parenting) są William Sears - amerykański pediatra oraz jego żona Martha Sears - dyplomowana pielęgniarka i doradca laktacyjny. Według ich teorii rodzicielstwo bliskości opiera się na 7 zasadach, które pomagają w budowaniu bliskiej relacji dziecka z jego opiekunem.
Są to:
- Bądź blisko od porodu.
- Słuchaj płaczu swojego dziecka.
- Karmienie piersią.
- Noś dziecko przy sobie.
- Śpij przy dziecku.
- Pamiętaj o równowadze i wyznaczaniu granic.
- Strzeż się trenerów dzieci, uczących powściągliwości wobec dzieci.
Miłość, bliskość i szacunek – tego potrzebują dzieci od swoich rodziców, aby zdrowo się rozwijać. Na tych filarach opiera się rodzicielstwo bliskości. Dotyk, ciepło mamy i taty, kontakt i przytulanie - to odpowiedź na naturalne potrzeby dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych. Dla starszaków wspólne spędzanie czasu i codzienna bliskość są sygnałem akceptacji, zapewniają im pewność siebie i pomagają stawiać czoła trudnym sytuacjom.
Osobiście uważam, że jest to bardzo potrzebna inicjatywa. Sama mam za sobą niezbyt dobre doświadczenia, jeśli chodzi o poród, jak i pobyt z chorym dzieckiem w szpitalu. Im więcej takich inicjatyw tym lepiej. Trzymam kciuki, aby nie ograniczały się tylko do ulotek na oddziałach szpitalnych, ale miały przełożenie na wsparcie rodzin w trudnych dla nich często chwilach. Jestem ciekawa Waszego zdania na ten temat.
7 komentarze
Uwielbiam tego typu akcje, które wspierają nasze potomstwo :)
OdpowiedzUsuńnasze potomstwo i nas, w końcu ktoś pomyślał o rodzicach :D Spanie na podłodze wspominam niezbyt przyjemnie...
UsuńBardzo potrzebna akcja, ciekawa jestem jednak, jak to będzie w praktyce. Mam wrażenie, że potrzeba dużo więcej zmian, nie tylko takich wymagających dużych nakładów finansowych ale i w umysłach personelu medycznego, który niejednokrotnie traktuje rodziców jak wrogów, nie sprzymierzeńców.
OdpowiedzUsuńzgadza się! potrzebna i oby wszystko szło według założeń! :)
UsuńJa znam sytuację gdzie w spzitalu nie pozwoli być matce z dzieckiem a ta spała w łązience byleby byc blisko maleństwa więce jestem z atą akcją!
OdpowiedzUsuńBoże analfabetyzm się ukazał w pełnej krasie ;D
Usuńteż spałam na podłodze, szturchana przez pielęgniarkę jak zmieniała co 2h kroplówkę i przeganiana z kąta w kąt... wszystko zależy od ludzi... łazienki dla rodziców bez odpływu w wannie.. dobra, wolę nie pamiętać :D
Usuń